Propositioner

Turneringsformat

A. Kvalifikation
Starter, 6 serier.
Gen-starter, 6 serier.

B. Early Bird Konkurrence 1
Separat stilling for deltagerne i Start 1-3.

C. Early Bird Konkurrence 2
Separat stilling for deltagerne i Start 4-6.

D. Ungdomsbowler Konkurrence
Separat stilling for ungdomsbowlere.
En ungdomsbowler må ikke være fyldt 20 år, når turneringen spilles, dvs. ungdomsbowleren skal skal være født 31. august 2000 eller senere.

E+F: Turbo (serie 5 og 6)
E: Turbo 1 refererer til den højeste score i serie 5.
F: Turbo 2 refererer til den højeste score i serie 6.

Den højeste score i Turbo 1, henholdsvis Turbo 2, giver hver enkelt spiller en plads i finale trin 1.

Tilmelding til turbo skal ske ved registrering og betaling, som skal finde sted før starten. Deltagelse er frivillig og er kun gyldig i den pågældende start.

32 atleter vil kvalificere sig til de sidste steps
A: 24 atleter fra den samlede stilling
B: 2 atleter fra Early Bird konkurrence 1
C: 2 atleter fra Early Bird konkurrence 2
D: 2 atleter fra Ungdomsbowler konkurrencen
E: 1 atlet fra Turbo 1
F: 1 atlet fra Turbo 2

Kvalifikationsrækkefølge
En atlet kan kun kvalificere sig en gang og altid i den angivne rækkefølge startende fra A.
Hvis en atlet er kvalificeret fra mere end en kategori, vil den næste placerede atlet fra kategorien, der ikke allerede er kvalificeret, kvalificere sig i stedet.

De 32 atleter der er kvalificeret til de sidste steps, indtræder som følger:
Atleterne placeret som nr. 1-8 i den samlede stilling, er kvalificeret til Finale Step 3.
Atleterne placeret som nr. 9-16 i den samlede stilling, er kvalificeret til Finale Step 2.
De sidste 16 atleter er kvalificeret til Finale Step 1.

Finale trin 1
16 atleter spiller 4 serier hver, startende fra scratch.
Spillere placeret 1-8 er kvalificeret til finale trin 2.
Spillere der ikke er kvalificeret, vil blive rangeret som nr. 25-32 i forhold til stillingen i finale trin 1.

Finale trin 2
16 atleter spiller 4 serier hver, startende fra scratch.
Atleter placeret 1-8 er kvalificeret til finale trin 3.
Atleter der ikke er kvalificeret, vil blive rangeret som nr. 17-24 i forhold til stillingen i finale trin 2.

Finale trin 3
16 atleter spiller 4 serier hver, startende fra scratch.
Atleter placeret 1-8 er kvalificeret til finale trin 4.
Atleter der ikke er kvalificeret, vil blive rangeret som nr. 9-16 i forhold til stillingen i finale trin 3.

Finale trin 4
8 atleter placeres i to grupper i henhold til deres position i trin 3.
Position 1,4,5,8 i gruppe et, position 2,3,6,7 i gruppe to.
Hver gruppe af 4 atleter spiller en eliminering over 3 runder med 1 serie i hver runde.
De 3 serier vil finde sted, med hver gruppe på et separat banepar. Serie 2 og 3 fortsætter på det samme banepar umiddelbart efter afslutningen af den forrige serie.
I hver runde forlader atleten med den laveste score elimineringen.
De atleter, der vinder hver gruppe, vil spille finale over 1 serie på et separat banepar.
I hver runde startes det fra scratch.

Atleterne der bliver elimineret i første runde bliver rangeret 7 og 8 i henhold til deres position i trin 3.
Atleterne der bliver elimineret i anden runde bliver rangeret 5 og 6 i henhold til deres position i trin 3.
Atleterne der bliver elimineret i tredie runde bliver rangeret 3 og 4 i henhold til deres position i trin 3.
Taberen af ​​finalen vil blive rangeret som 2.
Vinderen af ​​finalen vil blive rangeret som 1.

 

     

  


Copyright © 2011 - Odense International